luni, 30 ianuarie 2023

POEZIEI

 Iartă-mă

te trezesc

cu noaptea-n cap

furându-ți cele mai frumoase vise

iartă-mă

te orbesc cu răsăritul

și apusul acestei lumi

că te folosesc

din zori și până-n noapte

vers după vers


iartă-mă

că nu țin cont

că-i

vreme rea

sau

vreme de basm

îi dau înainte

fără cruțare

chiar dacă

sudoare versurilor

a umplut

vasele comunicante ale tăcerii

și 

da

nu uit niciodată

că sunt

cobaiul tău

poezie

Costel Zăgan


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

GENIUL BUN AL DESPĂRȚIRII DE SINE

 Dragă Kitty am colindat multe flori și țări de cuvinte și fiecare mi-a dat câteo amintire de pus în rama sufletului bineînțeles totul a fos...